Covid-19 Online Eğitim Hizmeti

ads


Covid-19 Vakalarındaki Artışla Beraber Online Eğitim’in Kapısı Yeniden Aralanıyor

Bilindiği üzere Covid-19’la beraber ilkokullardan üniversitelere kadar bütün eğitim kurumları online eğitime geçmek zorunda kaldı. Öğrenciler yaz tatilini yeniden okullarına dönme umuduyla geçirirken artan vakalar online eğitimin kapısını çoktan aralamış durumda.

Geçtiğimiz yıl online eğitime alt yapısı bulunmayan eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler verimsiz bir dönem geçirirken bu dönemi başarıyla atlatan eğitim kurumları da mevcuttu. Şu anda birçok üniversite önümüzdeki güz dönemini yeniden online olarak devam ettireceklerini duyurdu. Bu durum ise eğitimcileri ve öğrencileri online eğitimi daha verimli hale getirebilecek uygulamaları keşfetmeye yöneltti.

Online eğitimde kullanılan başlıca iki uygulama Zoom ve Big Blue Button. Zoom uygulaması geçtiğimiz aylarda güvenlik açığı sebebiyle kullanıcılarını endişeye düşürmüştü. Ardından yapılan güncellemeyle bu sorun çözüldü ve birçok eğitim kurumu online toplantılarını bu uygulama yoluyla gerçekleştirdi. Big Blue Button ise başlarda çok tercih edilmesine rağmen kullanıcı sayısının arttıkça bağlantı kalitesi düşmesi sebebiyle daha az tercih edildi. Bu ikisine ek olarak Canvas, Padlet ve Edpuzzle uygulamaları online dersleri daha verimli hale getirirken, öğrencilerin ve eğitimcilerin interaktif bir şekilde çalışmalarını ve eğitim materyallerini paylaşıp etkili bir şekilde kullanmalarına olanak sağlıyor.


ads